Chytrá domácnost zažívá boom, útoky na ni a IoT také
08.09.2021
Chytrá domácnost zažívá boom, útoky na ni a IoT také

Trendem dnešní doby je přechod od samostatných chytrých zařízení k propojenému ekosystému sestávajícímu z mnoha síťových „vychytávek“. Velký rozvoj zažil nedávno zejména trh internetu věcí (IoT) – v roce 2020 došlo k dramatickému nárůstu o 23,1 %. To vyvolává naléhavou potřebu zajistit komplexní ochranu takového ekosystému před širokou škálou hrozeb. Potvrzuje to i průzkum společnosti Kaspersky, který ukazuje, že počet útoků zaměřených na hacknutí domácích zařízení se oproti předchozímu roku zdvojnásobil (z 16,17 % na 32,72 %). Také další zpráva společnosti Kaspersky došla k závěru, že se většina uživatelů (89 %) obává o bezpečnost svých zařízení.

Každou sekundu se připojí 127 nových IoT zařízení

Zařízení IoT, jako jsou chytré hodinky, dveřní zámky, fitness trackery a mnoho dalších, jsou prakticky všudypřítomná. Podle analytiků trhu se k internetu připojuje každou sekundu 127 nových zařízení. Jejich široká dostupnost přitahuje pozornost nejen nadšených uživatelů, ale i počítačových zločinců. Aby bezpečnostní experti společnosti Kaspersky mohli sledovat a předcházet útokům na chytrá zařízená, vytvořili honeypoty, speciální software, který napodobuje zranitelné zařízení. V podstatě tak fungují jako pasti na útočníky, kteří cílí právě na tato zařízení.

Podle analýzy dat získaných z honeypotů společnosti Kaspersky se potvrzuje trend neustálého nárůstu počtu útoků na zařízení IoT. Za první pololetí letošního roku dosáhl celkový počet pokusů o infekci čísla 1 515 714 259, zatímco v druhém pololetí loňského roku to bylo „jen“ 639 155 942. Ve většině případů útočníci při pokusu o připojení použili protokol telnet (slouží k vzdálenému přístupu a správě zařízení); zbytek používal SSH a web. Zločinci však neustále aktualizují svoje nástroje a infikovaná zařízení poté zneužívají ke krádeži osobních dat a těžbě kryptoměn, tedy nejen k DDoS útokům.

​​