Hackerská skupina Anonymous Sudan údajně získala přístup k 30 milionům účtům Microsoftu
03.07.2023
Hackerská skupina Anonymous Sudan údajně získala přístup k 30 milionům účtům Microsoftu

Hackerská skupina Anonymous Sudan tvrdí, že se jí podařilo úspěšně nabourat do společnosti Microsoft a získat přístup k databázi s více 30 miliony účty, včetně emailových adres a hesel. Skupina zároveň zveřejnila vzorek dat s informacemi o 103 účtech, aby nalákala potenciální kupce. Celá databáze se prodává za 50 000 dolarů.

„Zatím není jasné, o jaká data se přesně jedná, jestli je to nový hack nebo recyklace starších dat. Každopádně skupina Anonymous Sudan je poměrně nová, vznikla až na začátku roku 2023, ale v útocích je velmi aktivní a nebezpečná. Hrozbu je potřeba brát vážně a používat vícefaktorové ověřování, případně pro jistotu změnit heslo a nepoužívat stejné přihlašovací údaje napříč službami.

Skupina se nejčastěji zaměřuje na protiruské nebo protiislámské cíle, ale není to pravidlo. Využívá zejména DDoS útoky a dokáže shodit webové stránky vlád, bank, telekomunikačních společností a jiných velkých organizací.

Skupina je velmi aktivní také při komunikaci na Telegramu, kde má téměř 100 000 sledujících a často avizuje útoky ještě předtím, než k nim dojde. Navíc živě informuje o průběhu operací.

Nedávno se hackeři z Anonymous Sudan zaměřili na Francii po úmrtí alžírského teenagera zabitého během nepokojů. Masivním kybernetickým útokům čelily zejména francouzské nemocnice a terčem byly také vládní webové stránky, stránky bezpečného online autentizačního systému nebo stránky telekomunikačních společností. Minulý týden se hněv Anonymous Sudan snesl na Švédsko kvůli pálení koránu, kdy byly nedostupné webové stránky mnoha klíčových nemocnic.

Vzhledem k aktivitě této hackerské skupiny můžeme očekávat další útoky. Pokročilé preventivní zabezpečení je proto důležitější než kdy dříve,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.