Kyberzločin ve stínu války sílí, počet kyberútoků je na historickém maximu
17.03.2022
Kyberzločin ve stínu války sílí, počet kyberútoků je na historickém maximu
 • Od začátku války vzrostl počet útoků na ukrajinské organizace o 20 %.
 • Počet útoků na české organizace vzrostl v prvním březnovém týdnu o 31 %.

Check Point Research varuje před výrazným nárůstem kyberútoků. Během prvních tří dnů války se počet kybernetických útoků na ukrajinskou vládu a vojenský sektor zvýšil o neuvěřitelných 196 %. V posledních dnech sice došlo k poklesu, ale hackeři se snaží využít situace, kdy se pozornost celého světa upíná k vojenskému konfliktu, a zaměřili se na jiné cíle. Počet kyberútoků dosáhl celosvětově dosavadního maxima a rekordní počty vidíme i v České republice.

Počet kybernetických útoků na české organizace se dlouhodobě drží nad celosvětovým průměrem. Od začátku roku sledujeme neustálý nárůst útoků, další výrazný skok přinesl první březnový týden. Z dat kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies vyplývá, že zatímco na začátku roku čelila každá česká organizace v průměru zhruba 1000 kyberútokům týdně, na začátku března dosáhl průměrný týdenní počet útoků na jednu českou společnost hranice 1777 útoků, což je dosavadní historické maximum. Podle dostupných informací můžeme ale očekávat, že se situace v dalších měsících bude i dále zhoršovat.

 • Celosvětově byl průměrný týdenní počet útoků na jednu organizaci v minulém týdnu 1266, což je o 14 % více než před začátkem konfliktu.
 • Průměrný týdenní počet útoků na jednu organizaci na Ukrajině byl v minulém týdnu 1466, což je o 20 % více než před začátkem války. Počet aktivních sítí klesl na Ukrajině v důsledku války o 27 %.
 • Průměrný týdenní počet útoků na jednu ruskou organizaci byl 1274 a jedná se o minimální změny (nárůst o 1 % oproti začátku války).


Až na Afriku vzrostl počet kyberútoků ve všech regionech oproti začátku války: Evropa (+14 %), Severní Amerika (+17 %), APAC (+11 %), Latinská Amerika (+17 %) a Afrika (-2 %). I přes pokles cílí stále nejvíce útoků na společnosti v Africe (1987 útoků týdně na jednu organizaci). Naopak nejméně útokům čelí severoamerické (991 útoků týdně) a evropské (1068 útoků týdně) organizace.

Check Point zaznamenal v prvních dnech konfliktu výrazný nárůst kyberútoků na ukrajinský vládní a vojenský sektor. V uplynulém týdnu sice došlo k poklesu těchto útoků o 59 %, na druhou stranu v celosvětovém měřítku vzrostl počet kyberútoků na vládní a vojenské organizace ve srovnání s obdobím před začátkem války o 21 %.

„Zdá se, že hackeři se na začátku války soustředili na vojenský konflikt, ale po dvou týdnech se rozkoukali a vrátili se k ‚normální‘ činnosti. Nadále vidíme řadu kyberútoků na vládní a vojenské cíle a také různé hrozby a podvody, které se maskují za válečná témata a snaží se zneužít zájmu lidí o válku a jejich ochotu pomoci,“ říká Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Bezpečnostní tipy

 • Zaměřte se na prevenci, nikoli jenom na detekci hrozeb
 • Zabezpečte vše, protože kyberzločinci jakékoli slabé místo zneužijí
 • Pravidelně aktualizujte a záplatujte
 • Segmentujte své sítě
 • Vzdělávejte zaměstnance
 • Implementujte pokročilé bezpečnostní technologie