Pozor na SMS od České pošty, podvodníci lákají i na dávky a příspěvky
25.07.2023
Pozor na SMS od České pošty, podvodníci lákají i na dávky a příspěvky

Varujeme před podvodnými SMS, které napodobují zprávy od České správy sociálního zabezpečení nebo České pošty. „Kyberpodvodníci se snaží zneužít složité ekonomické situace a lákají v SMS na zprávy o dávkách a příspěvcích, což je citlivé téma, na které může řada lidí v naději reagovat zbrkle a bez přemýšlení. Odkaz na webovou stránku napodobuje originál a je to trik, který jsme již mnohokrát viděli. Ale úspěšně se vrací s novými doménami a vylepšeným obsahem,“ říká Petr Kadrmas, Beyond the Perimeter Security Expert, Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

smishing

Webová stránka je zpracována poměrně zdařile, co se týče grafiky i češtiny, takže běžný uživatel nemusí podvod odhalit.

smishing

Pro získání příspěvků a dávek je vyžadováno přihlášení pomocí bankovní identity. „Je potřeba si vždy klást otázku, proč by ČSSZ posílala podobný odkaz přes SMS, proč by chtěla přihlášení bankovní identitou a podobně. Jsou to jasné varovné signály a webové stránky institucí a dalších společností navštěvujte vždy napřímo a neklikejte na odkazy ve zprávách,“ dodává Petr Kadrmas.

smishing

Přihlášení je možné provést přes řadu velkých bank a podvodníci slibují další výhody.

smishing

Pro každou banku je vytvořen speciální obrázek s přesměrováním do online bankovnictví. Ve skutečnosti žádné přesměrování neprobíhá a uživatel je stále na stránkách ovládaných hackery.

falešná brána  falešná brána

Následně se pro každou banku zobrazí přihlašovací stránka, která poměrně věrně napodobuje skutečnou přihlašovací stránku dané banky.

smishing
smishing
smishing

Cílem je samozřejmě krádež bankovních přihlašovacích údajů a jejich další zneužití. Při podobných podvodech mohou uživatelé přijít o své úspory na účtu velmi rychle.

Dalším podobným a velmi tradičním trikem je napodobování zpráv od České pošty. Takže i na podobné SMS zprávy je potřeba si dávat pozor.

smishing