Roste nelegální trh s věrnostními body
29.04.2023
Roste nelegální trh s věrnostními body
  • Check Point upozorňuje na trh s kradenými přihlašovacími údaji k hotelovým účtům a účtům u leteckých společností.
  • Útočníci se snaží získat přístup k věrnostním bodům a prodat je.
  • Obchoduje se také s hackovacími nástroji, které prolomí účty hrubou silou.

Ceny letenek letí vzhůru a vzhledem k celkové ekonomické situaci lidé ještě častěji hledávají slevy a speciální akce, aby ušetřili za dovolenou. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies varuje, že hackeři a kyberzločinci si jsou tohoto trendu dobře vědomi a snaží se toho využít ve svůj prospěch.

„Kyberzločinci nabízí například ukradené přihlašovací údaje k hotelovým a leteckým účtům, na nichž jsou věrnostní body a další výhody. Koupit lze také speciální nástroje pro hacknutí účtů hrubou silou. Množí se i ‚cestovní kanceláře‘ na ruských hackerských fórech, které prodávají letenky a ubytování se slevou 45–50 %. K získání slev hackeři využívají ukradené účty s věrnostními body, tradičně vidíme i nejrůznější phishingové podvody cílící na zájemce o dovolenou,“ říká Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Hackeři nabízí i letenky předních světových leteckých společností:

AEC Security is our DNA

Populární je také prodej účtů s věrnostními body. Například za 435 dolarů lze koupit účet u American Airlines, na kterém je více než 1 500 000 bodů.

AEC Security is our DNA

Máte zájem o hotelové věrnostní body? Volnou noc v hotelu Marriot? I takové nabídky kyberzločinci na darknetu nabízí.

AEC Security is our DNA

Chcete získat odměny v síti hotelů Radisson? Kyberzločinci nabízí nástroj, který hrubou silou prolomí jakýkoli účet a umožní vám z něj získat našetřené body. Tento hackovací nástroj se používá k prolomení nebo uhodnutí hesla nebo šifrovacího klíče tím, že se zkouší všechny možné kombinace znaků, dokud se nenajde ta správná.

AEC Security is our DNA
AEC Security is our DNA

Darkwebové cestovní kanceláře

Služba Patriarch nabízí 45-50% slevu z původní ceny, která je uvedena na legitimních rezervačních stránkách. Výhodné ceny jsou získány pomocí ukradených účtů u leteckých společností a hotelů. Inzerát na darknetu (původně v ruštině) nabízí letenky do celého světa s výjimkou Ruska při minimální objednávce za 350 dolarů.

AEC Security is our DNA

Phishing a jedinečné akce

Phishingové podvody jsou i nadále nejoblíbenější technikou, kterou kyberzločinci používají k vylákání osobních, ideálně finančních, informací z uživatelů, které následně vedou ke krádežím peněz. A cestovní ruch není výjimkou. Phishingové stránky napodobují například webové stránky Vietnam Airlines, ale i dalších leteckých společností, a nabízí výhodné letenky a lákají k rezervaci letenek.

AEC Security is our DNA

V jiném podvodu zase uživatelé obdrželi e-mail, který tvrdil, že vyhráli odměnu jménem společnosti SouthWest Airline. Podobné kampaně vidíme i u jiných leteckých společností.

AEC Security is our DNA

Jak se chránit před cestovními podvody:

  • Podvodníci často lákají na výhodné slevy a jedinečné akce. Pokud se nabídka zdá až příliš dobrá, než aby to byla pravda, pak se s největší pravděpodobností bude skutečně jednat o podvod. Nikdo vám neprodá jen tak letenku se slevou 50 %.
  • Používejte bezpečné platební metody. Při rezervaci dovolené používejte bezpečnou platební metodu, například kreditní kartu nebo PayPal. Tyto metody poskytují ochranu před podvodnými poplatky a usnadňují zpochybnění případných neoprávněných transakcí.
  • Všímejte si detailů. Pokud budete pozorní, můžete odhalit řadu detailů, které signalizují podvod. Jedná se třeba o špatné formátování, pravopisné a gramatické chyby, včetně podvodných názvů domén. Ujistěte se také, že odkazy začínají https:// a nikoli http://, což znamená, že zadávané údaje jsou šifrované a zabezpečené.
  • Ještě než lístek nebo ubytování rezervujete, ujistěte se, že víte, od koho nakupujete. Podívejte se na webové stránky dané společnosti a také na recenze ostatních uživatelů a ověřte si, že o této společnosti už někdo slyšel.
  • Ověřte odesílatele. U každé zprávy zkontrolujte, kdo jej posílá. Kdo nebo co je zdrojem zprávy? Dávejte pozor na překlepy nebo rozdíly v e-mailové adrese odesílatele. A neváhejte blokovat podezřelé odesílatele.
  • Chraňte se před phishingovými útoky. Důležitým prvním krokem k ochraně je pochopení taktik hackerů a rizik souvisejících s phishingovými útoky. Moderní phishingové kampaně jsou ale sofistikované a je pravděpodobné, že řada lidí podvod nepozná. Důležité je proto používat i bezpečnostní řešení na ochranu koncových bodů a e-mailů a pokročilé anti-phishingové řešení.