Ruský ransomwarový gang Conti pohrozil nové vládě Kostariky svržením
18.05.2022
Ruský ransomwarový gang Conti pohrozil nové vládě Kostariky svržením

Ruská ransomwarová skupina Conti pohrozila svržením nově zvolené vládě Kostariky a zvýšila požadavky na výkupné na 20 milionů dolarů, za které zpřístupní dešifrovací klíče k hacknutým systémům. Zasaženo bylo 27 vládních institucí a útok přišel zvenčí i zevnitř Kostariky.

Více informací najdete například zde: https://apnews.com/article/technology-government-and-politics-caribbean-gangs-381efc2320abb5356dee7f356e55e608


​Komentář kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies:

"V poslední době jsme byli svědky dvou masivních ransomwarových útoků na Kostariku a Peru, oba má na svědomí pravděpodobně ransomwarová skupina Conti. Zdá se, že je tato skupina od začátku rusko-ukrajinské války mnohem agresivnější, protože v lednu a únoru 2022 zveřejnila na svém 'blogu hanby' pouze 31 obětí. V březnu a dubnu jich bylo už 133.

Nedávné útoky hackerské skupiny Conti potvrzují, na co dlouhodobě upozorňujeme. Ransomware je stále větší hrozbou, kdy kromě zašifrování dat kyberzločinci vyhrožují v případě nesplnění podmínek i zveřejněním citlivých informací. Vlády a organizace si nemohou dovolit podcenit jakékoli riziko a musí používat to nejlepší zabezpečení, jinak může dojít k paralyzování zásadní infrastruktury nebo i celé země.

Z našeho nejnovějšího průzkumu vyplývá, že Conti si vybírá oběti velmi pečlivě, zejména podle schopnosti zaplatit výkupné. Důležité je také upozornit, že průměrné náklady související s ransomwarovým útokem jsou sedmkrát vyšší, než je počáteční požadavek na výkupné. V případě podobně závažného útoku mohou být celkové náklady ještě mnohem vyšší," říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.